Alföldi Kéktúra

AK-07
Dévaványa – Vésztő
Az Alföldi Kéktúra Dévaványát és Vésztőt összekötő, közel 50 km hosszú szakasza kiváló példa arra, hogy az alföldi térszínek is ugyanolyan gazdagok természeti, kultúrtörténeti és tájképi értékekben, mint domb- és hegyvidéki társaik.
Az Alföldi Kéktúra Dévaványa és Vésztő közötti, csaknem 50 km hosszú szakasza szinte asztallap simaságú kistájakon halad keresztül, amelyeket a Körösök és mellékfolyói alakítottak ki az utóbbi néhány százezer évben. A finomszemű folyóvízi üledékekkel borított területek felszínének nagy részén mezőgazdasági művelés folyik, a természetes állapotban megmaradt élőhelyek száma elenyésző. A gátakkal és belvízelvezető csatornákkal behálózott területek azonban így is számos, a maguk nemében egyedülálló természeti és kulturális értéket rejtenek.
Ha időnk engedi, érdemes kicsit szétnéznünk Dévaványa városában, ahol több műemlék és kiállítóhely van. A várost kelet felé elhagyva nyílegyenesen gyalogolunk szántóföldek és legelők között, ahol egy-egy régi gázkút torzója tűnik fel. A Folyás-ér menti erdőket elhagyva dél felé fordulunk, és Körösladány templomtornyát célozzuk be. Mielőtt azonban beérnénk a városkába, ókori építmények mesterséges földművei várnak ránk. Több ezer évvel ezelőtt felmagasított, de sajnos az elmúlt évtizedekben elszántott kunhalom „pozitív”, valamint a római felügyelet alatt a szarmaták által épített Csörsz-árok „negatív” terepformája késztet megállásra itt.
A Sebes-Körös partján elhelyezkedő Körösladány műemlékekben gazdag városa megér egy pár órás nézelődést; a látnivalók közül a Wenckheim-Merán-kastély klasszicizáló épülete emelendő ki. Ezután a Sebes-Körös gátján haladunk Vidratanya felé. Félúton mindenképp érdemes elővenni a fényképezőnket, ugyanis lencsevégre kaphatjuk a Sebes-Körös és a Berettyó nagy találkozását. A gátat Vidratanyánál hagyjuk el, majd hosszú tekergés vár ránk a Holt-Sebes-Körös vízere mellett, mígnem megérkezünk a Tiszántúl egyik legjelentősebb régészeti bemutatóhelyére, a Vésztő–Mágor Történelmi Emlékhelyre. Itt többek között besétálhatunk egy ősi lakódomb belsejébe, ahol mint egy könyv lapjai, úgy mesélnek a kultúrrétegek az elmúlt évezredek errefelé megtelepedett emberi közösségeiről. Sétát tehetünk az ősi Csolt-monostor kövei között is.
A történelmi emlékhelyet elhagyva, szintén a Holt-Sebes-Köröst követve, a látnivalókban gazdag kis-sárréti városkában, Vésztőn fejezzük be vándorlásunkat.
Tudj meg többet a 7. szakaszról: Alföldi Kéktúra 7. szakasza

AK-08
Vésztő – Berettyóújfalu
Az Alföldi Kéktúra 8. szakasza a Körösök és a Berettyó által kialakított, egykori ártéri síkságokon kalandozva köti össze Vésztőt és Berettyóújfalut. Döntően erdőfoltokkal tarkított szántóföldek és legelők között, kisebb részben gátak tetején túrázunk ezen a bő 100 km-en.
Kiindulási pontunk a Holt-Sebes-Körös mellett fekvő Vésztő, ahol érdemes az épített örökséget (pl. Városháza, református templom) is lencsevégre kapni. A kisvárost elhagyva Okány, majd Zsadány következik, míg el nem érjük a Begécsi-víztároló madárvártáját. Az 1960-as években mesterségesen létrehozott tavi rendszer számos védett madárfaj lakó- és pihenőhelye. A természeti értékek után Geszt látnivalói ismét az épített örökséget képviselik. A Tisza család kriptája mellett egykori kastélyuk, valamint a mellette álló Arany János Emlékház érdemel kitüntetett figyelmet.
Innentől hosszú menetelés vár ránk a vizenyős pusztákban a jellegzetes bihari településig, Biharugráig. Itt a Petőfi-emléktábla, a Bölönyi-kúria, valamint Szabó Pál népi író szülőháza tartozik a fontosabb látnivalók közé. Biharugrát követően a halastavak madárvártái és Szilaspuszta következik, ahonnan a magyar–román államhatár peremén, a trianoni lokalizációs gáton, majd országúton érjük el a református templomáról és trianoni vasúti megállóhelyéről nevezetes Körösnagyharsányt. A Sebes-Körös mellett fekvő Körösszakálba a folyó gátján, illetve a gróf Tisza István hídon jutunk el.
Utána már a Bihari-sík tájai és falvai következnek: érintjük a Körmösdpusztai-víztározót, a hímzéseiről nevezetes Furtát, majd a Rhédey-kastélyával büszkélkedő Zsákát. Zsákáról országúton, valamint a Berettyó gátján érjük el Bakonszeget; itt élt haláláig „a bihari remete”, a felvilágosodás korának kiemelkedő írója, Bessenyei György, akinek az emlékháza a település keleti szélén várja a kíváncsi kéktúrázókat. A szakasz befejezését jelentő Berettyóújfaluig végül a Berettyó gátja vezet el minket.
Tudj meg többet a 8. szakaszról: Alföldi Kéktúra 8. szakasza